Hvězdičky

Září ve Hvězdičkách

28.08.2020 08:46

Vážení rodiče,

začátek docházky do školky je pro dítě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí dítě vyrovnat. Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s "novou autoritou" - paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak. Zde je proto pár rad:

Jak dítěti pomoci

1.) Používejte stejné rituály
Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.

2.) Rozlučte se krátce
Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.

3.) Buďte citliví a trpěliví
Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.

4.) Ujistěte dítě, že ho do školky neodkládáte
Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku.

5.) Komunikujte s učitelkou
Možná se dozvíte, že když ze školky odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

6.) Pozitivně je motivujte
Neříkejte doma dítěti, jak to muselo být těžké, vydržet takovou dobu bez maminky. Za zvládnutý pobyt ve školce ho pochvalte.

Co nepomáhá

Buďte důslední a nenechte se obměkčit.
Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém, neodkládejte odchod kvůli pláči, nevracejte se.

Nestrašte své dítě školkou
"počkej, ve školce ti ukážou“ a za problémy se zvykáním je v žádném případě netrestejte. Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská.
Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.

Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku a nevymýšlejte „jiné důvody“ V kolik hodin je přijdete vyzvednout. Vyhněte se milosrdným lžím (za chvilku se vrátím).

Co s sebou do školky?

• přezůvky do třídy (ne pantofle)

• oblečení do třídy

• oblečení na pobyt venku ( do plastového košíku v šatně) + pláštěnku

• náhradní oblečení (přinést do třídy – bude zde uloženo) + 1 rouška

• pyžamo (v látkovém pytlíku)

• ručník

Prosíme, aby jste dětem vše podepsali.

+ dávejte dětem takové oblečení, které si z větší části zvládnou oblékat samostatně a zároveň nebudou mít strach si ho ušpinit.

Co nás čeká v září:

- třídní schůzka 3.9. 2020, v 15:00 h., je to důležité a prosíme bez dětí. Děkujeme.

- celoroční třídní vzdělávací program: „S méďou Ouškem objevujeme svět“

- děti se seznámí s maňáskem medvídkem Ouškem

- budeme se seznamovat: se školkou, s režimem dne, s jednoduchými pravidly, se značkami a jmény dětí

- vyzkoušíme si první společné cvičení, zpívání a tvoření