Měsíček

Jana Hübnerová, Bc. Daniela Ildžová

Říjen v Měsíčku

30.09.2021 13:36

• nejprve začneme tématem houby: procházky po lese, výroba obrázků/hříbků + pohádka Hříbek
  • první stříhání (prosíme o spolupráci, zkoušejte doma)
  • se Zvídálkem budeme poznávat kouzlo podzimní zahrady (ovoce + zelenina + rostliny)
  • společně si vydlabeme dýni
  • naučíme se nové pohybové hry, písničky a říkanky k daným tématům

6. 10 - sportovní akce pro rodiče s dětmi "Barevné odpoledne" na Dlouhých Záhonech (další podrobnosti viz. plakát/info u pí. učitelek)

12. 10 - výlet autobusem do České Skalice, do Vily Čerych na ekologicko vzdělávací program: "Co vypěstoval skřítek Tykvínek". Příchod do MŠ nejpozději do 7:30. Svačina bude v MŠ. Odjezd autobusem v 8:15. S sebou: batoh a do něj pítí s malou sladkostí. Pokud někdo z dětí mívá zdavotní nevolnost v dopravním prostředku, prosím informujte nás. Děkujeme.

Září v Měsíčku

30.08.2021 13:49

Milí rodiče,

Školní rok 2021/2022 se již blíží a my se těšíme na všechny společné zážitky a dobrodružství, které nás čekají ve třídě Měsíček. Těšíme se na děti, které již známe, ale i na ty které k nám do školky přijdou poprvé. Takový začátek docházky do školky je pro dítě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí dítě vyrovnat. Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s "novou autoritou" - paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak. Zde je proto pár rad:

Jak dítěti pomoci

1.) Používejte stejné rituály
Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.

2.) Rozlučte se krátce
Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.

3.) Buďte citliví a trpěliví
Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.

4.) Ujistěte dítě, že ho do školky neodkládáte
Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku.

5.) Komunikujte s učitelkou
Možná se dozvíte, že když ze školky odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

6.) Pozitivně je motivujte
Neříkejte doma dítěti, jak to muselo být těžké, vydržet takovou dobu bez maminky. Za zvládnutý pobyt ve školce ho však pochvalte.

Co nepomáhá

Buďte důslední a nenechte se obměkčit.
Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém, neodkládejte odchod kvůli pláči, nevracejte se.

Nestrašte své dítě školkou
"počkej, ve školce ti ukážou“ a za problémy se zvykáním je v žádném případě netrestejte. Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská.
Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.

Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku a nevymýšlejte „jiné důvody“ V kolik hodin je přijdete vyzvednout. Vyhněte se milosrdným lžím (za chvilku se vrátím).

Nedávejte dítěti do školky jakékoliv sladkosti. Svačinky (i sladké) ve školce jsou vhodné a dostačující.

Co nás čeká v září:

- třídní schůzka: 7. 9. 2021 v 15:00 h., je to důležité a prosíme bez dětí. Děkujeme.

- celoroční třídní vzdělávací program: Rok se Zvídálkem

- děti se seznámí s maňáskem pejskem Zvídálkem

- budeme se seznamovat: se školkou, s novou třídou, s režimem dne, s jednoduchými pravidly, s novými značkami, jmény kamarádů a zaměstnanců školky

- vyzkoušíme si první společné cvičení, zpívání a tvoření

Co s sebou do školky?

• přezůvky do třídy (ne pantofle)
  • oblečení do třídy
  • oblečení na pobyt venku (do plastového košíku v šatně) + pláštěnku
  • náhradní oblečení (uloženo v šatně v látkovém pytlíku či košíku)
  • pyžamo (v látkovém pytlíku)
  • ručník (v pondělí přinést čistý s pyžamem, v pátek si oboje odnesete na vyprání)
  • plyšáky, prosím, nechte doma (hygienické důvody)

Prosíme, abyste dětem vše podepsali!

+ dávejte dětem takové oblečení, které si z větší části zvládnou oblékat samostatně a zároveň nebudou mít strach si ho ušpinit.

Děkujeme,  paní učitelky z Měsíčku Hübnerová Jana a Ildžová Daniela